10مشکل اساسی که تمام فریلنسر ها در ایران با آن مواجه می‌شوند - قسمت دوم

10 مشکل اساسی که فریلنسر های ایرانی با آن روبه‌رو می‌شوند-قسمت دوم

در قسمت قبلی این مقاله به پنج مشکل ابتدایی فریلنسر ها در ایران پرداختیم. در این مقاله پنج مشکل اساسی بعدی, یعنی: دسترسی به خدمات جهانی, مدیریت خود, پذیرفتگی در فرهنگ عمومی, تخصص کم و نبود زیرساخت‌های مناسب را بررسی می‌کنیم.

6-دسترسی به خدمات جهانی

 

این مشکلی است که نه تنها فریلنسر ها, بلکه دیگر کسب و کارهارا هم در ایران تحت فشار قرار داده است. بخشی از مهمترین خدمت دهندگان بین المللی توسط ایران فیلتر شده‌اند و بخش دیگر از دادن خدمت به افراد و شرکت‌های ایرانی امتناع می‌کنند. این اتفاق از دو جنبه فریلنسر های ایرانی‌را تحت فشار قرار می‌دهد:

از بین رفتن امکان استفاده از تکنولوژی‌های مورد نیاز

این مشکلی است که همه‌ی ما هرروز با آن روبه‌رو می‌شویم. شما می‌توانید با خرید لایسنس یک فریمورک, افزونه یا ... کیفیت پروژه‌ی تحویلی به مشتری‌را بسیار بالا ببرید. این کار در خیلی از موارد باعث می‌شود که پروژه سریع‌تر و ارزان‌تر هم تمام شود. ولی به دلیل تحریم‌های داخلی یا خارجی توان این کار را ندارید. یعنی عملاً امکان استفاده از اکثر محصولات غیر رایگان غیر ایرانی از فریلنسرها و کارفرماها گرفته شده است.

استفاده از محصولات رایگان هم زیاد راحت نیست. خیلی از ارائه دهندگان سرویس‌های رایگان از خدمت دادن به ایران امتناع می‌کنند. برای مثال مدت‌هاست که اوراکل ایران‌را تحریم کرده و استفاده کنندگان از mysql و برنامه‌نویسان جاوا را به درد سر انداخته. به تازگی mongodb هم همین کار را کرده. به علاوه استفاده از سرویس‌هایی مثل تبلیغات گوگل و... هم با سختی زیادی همراه است.

این عوامل باعث می‌شوند که زمان و هزینه‌ی اجرای پروژه‌ها به شدت بالا برود و کیفیتشان کاهش یابد. در نهایت این به معنی افزایش فشار کاری فریلنسرها و کاهش درآمد آنهاست.

عدم دسترسی فریلنسر ها به بازارهای جهانی

این مشکل از بخش قبلی هم بزرگتر است. به عنوان یک ایرانی هیچ راه رسمی‌ای برای کارکردن به عنوان فریلنسر در بازارهای جهانی وجود ندارد. شما نه می‌توانید در سایت‌های برون‌سپاری خارجی فعالیت کنید و نه می‌توانید با برند شخصی و خارج از آن سایت‌ها با کارفرماهای خارجی همکاری کنید.

بعضی افراد با استفاده از کارت‌های اعتباری مثل مسترکارت یا اکانت پی‌پال اقدام به فعالیت در بازارهای خارجی می‌کنند, ولی این راه حل هم مشکلات خودش‌را دارد. از آنجایی که شرکت‌های خدمات مالی بین‌المللی هم به ایران خدمات نمی‌دهند شما مجبورید از اطلاعات جعلی برای ثبت نام استفاده کنید. به علاوه, همواره این احتمال وجود دارد که هویت واقعی شما لو برود و حساب و پول‌های خود را برای همیشه از دست بدهید. متأسفانه این اتفاق بارها و برای افراد زیادی رخ داده است.

عدم دسترسی به خدمات جهانی یکی از عواملی است که بیشترین آسیب‌را به جریان درآمدی فریلنسرها در ایران می‌زند.

7- مدیریت خود به عنوان یک فریلنسر

 

این مشکلی است که اکثر فریلنسرها, چه در ایران و چه در خارج, با آن روبه‌رو می‌شوند. برای نگاه دقیق‌تر به این مشکل بزرگ که نه تنها درآمد, بلکه تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد, آن‌را با دقت بیشتری بررسی می‌کنیم.

مدیریت زمان

دوباره همین مشکل قدیمی. مشکلی که از ابتدای دوران تحصیل تا امروز با خیلی از ما همراه است. ابتدای شروع کار جدید عموماً زمان زیادی‌را هدر می‌دهیم. زمان بیش از حد طولانی و کار بیش از حد ساده به نظر می‌رسد. ولی وقتی که چند روز بیشتر به تحویل پروژه نمانده است تازه متوجه می‌شویم که چقدر کار باقی مانده است و چقدر زمان کمی در اختیار داریم. آن وقت است که شب بیداری و استرس و... شروع می‌شود.

ناتوانی در زمان بندی اجرای پروژه سلامت فریلنسر و کیفیت پروژه‌را در خطر قرار می‌دهد و عموماً به هردو آسیب می‌رساند.

مدیریت درآمد

این‌را هم اکثرمان تجربه کرده‌‌ایم. فریلنسینگ به شیوه‌ی کنونی جریان غیر قابل اعتمادی از درآمد را به همراه دارد. آدم یک ماه حتی وقت سر خاراندن هم ندارد, یک ماه هم هیچ پروژه‌ای پیدا نمی‌کند و باید با اندوخته‌هایش سر کند. مشکل وقتی پیش می‌آید که در زمان فراوانی فکر می‌کنیم که وضعیت همیشه اینگونه خواهد ماند و به جای پس انداز بخشی از درآمد, همه‌را خرج می‌کنیم. این بار که پول پروژه‌را از کارفرما گرفتید به فکر زمستان سخت پیش رو هم باشید.

مدیریت ارتباط

شاید می‌شد این‌را هم ذیل مدیریت زمان آورد, ولی این روزها مسئله حادتر شده است و بهتر بود جداگانه به این بخش پرداخت. تا به حال میزان ساعتی که در شبانه روز صرف شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها می‌کنید را اندازه گرفته اید؟ اگر یک بار این کار را بکنید مطمئناً به نتایج هولناکی می‌رسید.

ما داریم بخش بزرگی از زندگیمان‌را در این شبکه‌ها هدر می‌دهیم. خیلی از این فعالیت‌ها هم هیچ کمکی به شبکه سازی و کسب درآمد در آینده نخواهند کرد.

نداشتن توانایی مدیریت خود بیش از هرچیز می‌تواند به یک فریلنسر آسیب برساند. چون درآمد شما نتیجه‌ی مستقیم نحوه‌ی زندگی و کارکردنتان است. شما کارمند نیستید که از درآمد ثابت مطمئن باشید, تکرار یک اشتباه کوچک در روزهای متوالی ممکن است ماه‌ها گرسنگی‌را به همراه داشته باشد.

8-پذیرفتگی در فرهنگ عمومی

 

خوب می‌رسیم به مشکلی که خیلی از فریلنسرها با خانوده‌ی خود یا شریکشان دارند. فرهنگ عمومی ما شغلی که ساعت مشخصی نداشته باشد و درون خانه انجام شود را شغل نمی‌داند. متأسفانه هرچقدر هم توضیح دهید کسی نمی‌پذیرد. از طرفی داشتن بیمه برای خیلی‌ها مهمترین معیار یک شغل است. چیزی که در فریلنسینگ معنی ندارد.

البته فرهنگ عمومی نسبت به سال‌های پیش کمی بهتر شده است, ولی همچنان اکثریت جامعه حاضر به پذیرش فریلنسینگ به عنوان یک شغل نیست.

9-تخصص کم

 

این مشکل هر روز در ایران پررنگ‌تر می‌شود. هر کسی که کمی css و html یاد می‌گیرد خودش را فریلنسر و همه فن حریف می‌داند و می‌خواهد هر پروژه‌ای را از کارفرما بگیرد . متأسفانه اکثر فریلنسرها فراموش می‌کنند که در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنند باید همواره اطلاعات خود را به روز کنند, از ترندهای جدید با خبر شوند و توانایی‌های خود را گسترش دهند.

اکثر افرادی که وارد این کار می‌شوند می‌خواهند راحت‌ترین چیزها را یاد بگیرند و با خواندن چند مقاله‌ در اینترنت خود را در آن زمینه متخصص می‌بینند. در صورتی که هر کاری به تخصص وتجربه احتیاج دارد و باید برایش وقت زیادی گذاشته شود.

این کار نه تنها به کارفرماهایی که پروژه‌ی خود را به فریلنسرها می‌دهند ضرر می‌رساند, بلکه دربلند مدت چون اعتماد کارفرماها را از بین می‌برد درآمد همه‌ی فریلنسرها را کاهش می‌دهد.

10-نبود زیرساخت‌های مناسب

این هم مشکلی است که همیشه بوده و به نظر نمی‌رسد که حالاحالاها رفع شود. اینترنت و کامپیوتر دو ابزار اصلی فریلنسینگ هستند. دو چیزی که در ایران بسیار گران و بی‌کیفیت اند.

سرعت پایین و گران بودن اینترنت داد همه‌را در آورده است. این موضوع نه تنها هزینه‌های فریلنسرها را افزایش می‌دهد, بلکه مدت انجام پروژه‌ها را طولانی می‌کند. بخش زیادی از زمان همه‌ی ما صرف انتظار برای دانلود شدن فایل‌ها یا بازشدن صفحات وب می‌شود. از طرفی همین اتصال کند و گران به اینترنت هم ناپایدار است و شما نمی‌توانید روی همان هم حساب کنید.

قیمت تجهیزات الکترونیکی هم نسبت به درآمد افراد بسیار بالا است. خیلی از افراد باید تمام یا بخش بزرگی از تمام پس‌انداز خود را برای خرید یک لپ‌تاپ بدهند. پس‌اندازی که پس از ماه‌ها کار و تلاش به دست آمده است. این موضوعات سبب می‌شود که خیلی از افراد نتوانند وارد بازار کار فریلنسینگ شوند و طعم فریلنسر بودن را بچشند.

شما هم می‌توانید تجربیاتتان‌را در مورد این 10 مشکل در قسمت نظرات بنویسید. اگر هم فکر می‌کنید چیزی جا مانده است می‌توانید ما و دیگر خوانندگان‌را با خبر کنید.

 

ما داریم سخت تلاش می‌کنیم که این مشکلات‌را رفع کنیم. برای اطلاعات بیشتر با کلیک برروی این متن به صفحه‌ی پیش‌ثبت‌نام بروید و بعد از دیدن ویدیو ثبت نام کنید.

با مشکلات برونسپاری و فریلنسینگ برای همیشه خداحافظی کن

اگر فریلنسری با پیش ثبت نام 7 تا 20 درصد درآمد بیشتر, و اگر کارفرمایی 5 تا 10 درصد تخفیف بیشتر بگیر.
برچسب ها: 
موضوعات:  مقاله    

نوشته های مرتبط

نظرات

 1. ایمان قائدی says:

  سپاس بایت ارائه مقاله خوبتون. شاید با راهکار ها و پیشنهادهای بهتر مقاله به کیفیت مطلوب تری هم برسه
  چقدر خوبه اگه همه فریلنسرها این مطلب ها رو دونسته درک کنن و بهش عمل کنن.
  پیشنهاد من برا فریلنسرهای تازه کار یا حتی کهنه کار اینه که اول تخصصتون رو بالا ببرید در هر زمینه ای اون رو به روز نگهدارید با یادگیری های بیشتر حتی اگه فکر میکنید استادید در کارتون. و وقتی تخصص حرفه ای نداریم خودمون رو بعنوان فریلنسر جا نزنیم و بازار کار و نام فریلنسر یا طراح مستقل رو خراب نکنیم تا اعتماد کارفرماها به فریلنسرها از بین نره.سپاس

 2. محمد says:

  با سپاس از مطلب مفیدتون.
  ما سایتی در زمینه فریلنس راه اندازی کردیم.
  در زمینه بازاریابی میشه مطلبی بدین؟

 3. احمددددددددد says:

  سلام.

  دوستان پارسکدرز یه سایت کثیف هستش نه ارزش به اخلاقیات میذاره نه به زحمت مجریا و کارفرماهاش. کثیفترین سایت در بین سایت های برون سپاری هست از همه لحاظ. اصلا هم به فکر اعتبار مشتریاش خصوصا مجریاش نیست تحت هیچ شرایطی. به هیچ عنوان به این سایت کاری نسپارید. همین امروز یه کارفرما یه پروژه با عنوان تایپ کتاب شیمی ثبت کرده بود به همه مجریان هم هزار بار تهدید و هشدار داده بوده هرکی که کار قبول میکنه اگه یک غلط داشته باشه کل کار لغو میکنه و داوری میزنه و پولشو.میگیره و سرآخرم گفته بود مثل چهار میخ مجری میخام نگه دارم (مثل حیوان) تا کار درست انجام بده. منم بخاطر این توهینش یه پروژه من باب گزارش ثبت کردم همه مجریان هم حمایت کردن ولی مدیریت احمق سایت حساب من محدود کرد و گفت به اعتبار سایت لطمه زدم و خیلی چیزای دیگه. پس به هیچ عنوان این سایت برای انجام کارهاتون نرید. کثیفترین سایت ممکنه.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)