چگونه فریلنسر ها و دورکاری, بازارکار سنتی را به حاشیه خواهند برد؟

چگونه فریلنسر ها و دورکاری, بازارکار سنتی را به حاشیه خواهند برد؟ در این مقاله می‎‌خواهیم بدانیم فریلنسر کیست, میزان درآمد فریلنسرها در دنیا و تعدادشان چقدر است و دلیل افزایش زیاد تعداد فریلنسرها چیست. اوّل از همه, ببینیم که به چه کسی فریلنسر یا آزادکار می‌گویند.

فریلنسر کیست؟

فریلنسر یا آزادکار کسی است که برای خودش کار می‌کند. فریلنسرها لزوماً به مدّت طولانی با یک کارفرما همکاری نمی‌کنند. خب تعریف خیلی ساده و گسترده است. حالا برویم سراغ آمار و ارقام تا ببینیم چرا این شیوه‌ی کاری تا همین 3 سال دیگر در یکی از بزرگترین بازارهای کار دنیا از شیوه‌ی سنّتی پیشی می‌گیرد و تبدیل به روند اصلی کاری می‌شود.

تعداد فریلنسرها و میزان رشد آزادکاری در سال‌های اخیر

طبق آمار , تا سال 2014 بیش از 53 میلیون نفر در ایالات متحده به عنوان فریلنسر کار می‌کردند. یعنی بیشتر از 35 درصد تمامی نیروی کار بازار. ولی این همه‌ی ماجرا نیست. طبق آمارهای منتشر شده از اتّحادیه‌ی اروپا, تعداد فرینسرها در کشورهای عضو این اتّحادیه از 6.2 میلیون نفر در سال 2004, به 8.9 میلیون نفر در سال 2013 رسیده. یعنی 45% رشد. این عدد نشان میدهد که فریلنسینگ بیشترین سرعت رشد را در میان تمامی گروه‌های حاضر در بازار کار اروپا را به خود اختصاص داده است. جالب‌تر از تعداد فریلنسرها, میزان پولی است که در این بخش از بازارکار جابه‌جا می‌شود. قبل از رفتن به بخش بعدی, به این بخش هم نگاهی کنیم.

میزان درآمد فریلنسرها

طبق آمار منتشر شده, فعّالیّت‌های فریلنسرها  715 میلیارد دلار در سال 2013 به اقتصاد ایالات متّحده افزوده است. طبق گفته‌ی upwork, در سال 2016, فریلنسرها 1تریلیون دلار درآمد داشته اند. یعنی 11.8 برابر بودجه‌ی عمومی ایران در سال 1396 خورشیدی. این عدد حتی برای اقتصاد آمریکا هم عدد بزرگی است و نشان‌دهنده‌ی این است که بازار فریلنسینگ نقشی بزرگی‌را در اقتصاد دنیا بازی می‌کند. با افزایش تعداد فریلنسرها و افزایش اندازه‌ی بازار آن در بخش‌های مختلف, این عدد در سال‌های آینده حتی از این مقدار هم فراتر خواهد رفت. حالا که با آمارهای کلّی در مورد فریلنسینگ آشنا شدید, به سراغ بخش آخر این مقاله خواهیم رفت. اصلاً چرا بازار آزادکاری با این شتاب در حال گسترش است؟

دلایل رشد بازار آزادکاری:

1-توسعه‌ی زیرساخت‌ها و فناوری

شاید در تعریف فریلنسر, حرفی از دورکاری به میان نیامده باشد, ولی در عمل این دو مفهوم ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. با توسعه‌ی مشاغل مربوط به رایانه‌ها و افزایش تعداد مشاغلی که امکان کار با رایانه برایشان فراهم شده است, امکان دورکاری برای افراد بیشتری محیا شده است. امروزه بسیاری از افراد تنها با داشتن یک لپ‌تاپ می‌توانند از داخل منزل, در مسافرت و حتی از داخل محل کار رسمی و تمام وقتشان! به عنوان فریلنسر با کارفرماهای مختلف کار کنند و از این راه کسب درآمد داشته باشند.

2- جذابیت‌های ذاتی کار کردن به عنوان یک فریلنسر

خود شیوه‌ی کاری فریلنسینگ یکی از بزرگترین دلایل جلب نظر مردم به این حوزه است. اینکه شما می‌توانید خودتان زمانتان‌را مدیریت کنید, عملاً رئیس خودتان هستید, لازم نیست ساعت‌ها وقت خودتان‌را در ترافیک هدر بدهید و ... باعث می‌شود که نظر مردم به این شیوه‌ی کاری جلب شود.

3-افزایش نفوذ فناوری اطلاعات

تقریباً تمام حوزه‌های کاری به عنوان یک فریلنسر یا مستقیماً به فناوری اطلاعات مربوط می‌شوند(مثل برنامه نویسی, طراحی گرافیک و ...) یا اینکه برای انجامشان لازم است از بسترهای ایجاد شده توسط فناوری اطلاعات استفاده کرد. در حقیقت ریل حرکت قطار فریلنسینگ فناوری اطلاعات است.

4-ناکارآمدی شیوه‌های دیگر کاری

شیوه‌های دیگر کاری مثل: کارمند بودن و ... ناکارآمد هستند. خیلی اوقات ظالمانه بودن هم کنار این ناکارآمدی قرار می‌گیرد و اوضاع‌را از این هم بدتر می‌کند. کارفرماها فکر  می‌کنند که چون به کارگر یا کارمندشان حقوق می‌دهند و محل کارشان‌را فراهم کرده‌اند مالک جسم و روان آنها هستند. در بسیاری از کارگاه‌ها همواره سایه‌ی اخراج و تعدیل نیرو بر سر کارکنان سنگینی می‌کند. مشکلاتی که از اساس در فریلنسینگ وجود ندارند. البته کارکردن به عنوان فریلنسر همیشه هم انقدر خوب نیست. برای خواندن مقاله‌ی 10 مشکل  اساسی فریلنسرهای ایرانی می‌توانید از این لینک‌ها استفاده کنید: قسمت اول مقاله, قسمت دوم مقاله. به نظر شما دلیل رشد بی‌سابقه‌ی فریلنسینگ در سال‌های اخیر چیست؟

با مشکلات برونسپاری و فریلنسینگ برای همیشه خداحافظی کن

اگر فریلنسری با پیش ثبت نام 7 تا 20 درصد درآمد بیشتر, و اگر کارفرمایی 5 تا 10 درصد تخفیف بیشتر بگیر.
برچسب ها: 
موضوعات:  مقاله    

نوشته های مرتبط

نظرات

 1. احسان says:

  مهارت بالایی می‌طلبه که اجرارو خیلی سخت می‌کنه فریلنسری

  • محمّدرضا علی حسینی says:

   بله. یکی از شروط فریلنسر بودن داشتن مهارت است. البته ما داریم روی سیستمی کار می‌کنیم که به همه‌ی افراد با هر سطح مهارتی امکان فعالیت به عنوان فریلنسر را می‌دهد. آن هم بدون روبه‌رو شدن با مشکلات زیادی که فعلاً فریلنسرها با آنها روبه‌رو هستند و در دو مقاله‌ی «10 مشکل اساسی فریلنسرهای ایرانی» به قسمتی از آنها اشاره کردیم.
   برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه‌ی پیش ثبت‌نام بروید و ویدیو معرفی ما را ببینید.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)