8 مشکل اساسی کارفرما ها در استخدام فریلنسرها

8 مشکل اساسی کارفرما ها در استخدام فریلنسرها

اگر به عنوان یک کارفرما با فریلنسرها کار کرده باشید, احتمالاً با مشکلات زیادی روبه‌رو شده‌اید. اگر هم تا به امروز با هیچ فریلنسری همکاری نکرده‌اید, بهتر است قبل از شروع به برونسپاری از مشکلات این مسیر آگاه شوید.

در این مقاله 8 مشکل اساسی که کارفرماهای ایرانی هنگام کار با فریلنسرها با آن مواجه می‌شوندرا بررسی می‌کنیم:

1-پیداکردن فریلنسر مناسب

2-وقت نشناسی و غیرقابل پیش‌بینی بودن فریلنسر برای کارفرما

3-عدم تعهد به انجام پروژه و ناپدید شدن فریلنسر در پایان

4-پشتیبانی نکردن از پروژه پس از تحویل

5-ناتوانی در برونسپاری پروژه‌های بزرگ

6-مشکل در برقراری ارتباط با فریلنسر و درمیان گذاشتن خواسته‌ها

7-عدم اطمینان کارفرما از مالکیت پروژه

8-استاندارد نبودن کار تحویلی

1-پیدا کردن فریلنسر مناسب

اصلاً پیداکردن فریلنسر مناسب خودش بزرگترین مشکل برای کارفرماهاست. حالا اگر در حوزه‌ی تخصصی بخشی که می‌خواهید برونسپاری کنید تخصص کافی نداشته باشید مشکل چند برابر می‌شود.

برای پیداکردن فریلنسر دو راه عمده دارید(البته فعلاً):

1-مراجعه به سایت‌های برونسپاری

در این سایت‌ها شما پروژه‌ی خودتان‌را تعریف می‌کنید و باید منتظر بمانید تا فریلنسرها پیشنهاد خودشان‌را برای آن پروژه مطرح کنند.

در این مرحله عموماً با دسته‌ای از افراد که پیشنهادهای بسیار ارزانی داده‌اند روبه‌رو می‌شوید. پیشنهاداتی که اگر بتوانند شمارا وسوسه کنند هم پولتان‌را از دست خواهید داد و هم پروژه‌ی قابل استفاده‌ای به دستتان نخواهد رسید. از طرف دیگر همیشه با پیشنهاداتی بسیار گران روبه‌رو خواهید شد که اگر قیمت واقعی کار را ندانید امکان دارد در دام  طمع فرد پیشنهاد دهنده بیافتید.

حالا اگر همه‌ی قیمت‌های پرت‌را هم بتوانید تشخیص دهید با مشکل بعدی باید دست و پنجه نرم کنید. از کجا باید فهمید که فریلنسر آن چیزی که ادعا می‌کند است و می‌تواند پروژه‌را انجام دهد؟

راستش شما به عنوان کارفرما هیچ راهی برای اینکه از توانایی‌های واقعی فریلنسر مطمئن شوید ندارید. شاید بتوانید نمونه کار و رضایت مشتری‌های سابق‌را از فرد طلب کنید, ولی فهمیدن اینکه آنها واقعاً به همین فریلنسر مربوط می‌شوند و به پروژه‌ی شما ربطی پیدا می‌کنند کار آسانی نیست.

همه‌ی این مشکلات باعث می‌شود که نتوانید به این سیستم‌ها اعتماد کنید و خیلی وقت‌ها پول و زمانتان‌را از دست بدهید, بدون آنکه نتیجه‌ی به درد بخوری بگیرید.

2-اعتماد به افراد معرفی شده.

در این حالت نه تنها مشکلات قبلی وجود داردند, بلکه حتی نظارت نصفه‌نیمه‌ی سایت برونسپاری هم دیگر درکار نیست و عملاً دستتان به هیچ جایی بند نخواهد بود.

شما نه می‌توانید توانایی فرد را بسنجید و نه بدون دادن پول امکان دسترسی به پروژه‌را دارید. تنها راه ممکن برایتان بستن قرارداد است که اکثر افراد از زیر بار آن شانه خالی می‌کنند و چون عموماً قراردادها توسط حقوقدان‌ها تنظیم نمی‌شود, راه‌های فرار زیادی برای طرفین در آنها باقی می‌ماند.

انتخاب فریلنسر مهمترین مشکلی است که شما به عنوان یک کارفرما با آن روبه‌رو می‌شوید و متأسفانه کمتر کسی پیدا می‌شود که تجربه‌ی بدی در این رابطه نداشته باشد.

2-وقت نشناسی و غیرقابل پیش‌بینی بودن فریلنسرها برای کارفرما

اینقدر بدقولی فریلنسرها زیاد است که خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که بدقول بودن نتیجه‌ی منطقی این نوع کارکردن است. فریلنسرها عموماً چون چهارچوبی برای خودشان درنظر نمی‌گیرند, مهلت انجام پروژه‌را فراموش می‌کنند. به علاوه خیلی‌ها به صورت همزمان چندین پروژه‌را تحویل می‌گیرند اما به این دلیل که اکثراً تنهایی کار کنند , توانایی انجام همه‌ی آنهارا به صورت همزمان ندارند و طبیعتاً نمی‌توانند پروژه‌هایشان‌را سر وقت تحویل دهند.

اهمیت این مشکل زمانی بیشتر جلوه می‌کند که شما به دلایلی نیاز دارید که پروژه حتماً تا قبل از یک زمان مشخص آماده شود و اگر این اتفاق نیفتد آن پروژه دیگر ارزشی ندارد یا ارزش اصلی خودرا از دست می‌دهد.

در شیوه‌ی فعلی هیچ تضمینی وجود ندارد که فریلنسرها کار شمارا درست و به موقع انجام بدهند.

3-عدم تعهد به تحویل پروژه و ناپدید شدن فریلنسر در پایان

این هم مشکل بزرگی است که خیلی از کارفرماها آن‌را تجربه کرده‌اند. وقتی موعد تحویل پروژه می‌رسد دیگر خبری از فریلنسر نمی‌شود و شما می‌مانید با زمانی که به پایان رسیده‌است و پروژه‌ای که انجام نشده است.

اوضاع زمانی بدتر می‌شود که فریلنسر بعد از دریافت پول غیبش بزند و دیگر پاسخ تماس‌های شمارا ندهد. در این صورت شما علاوه بر زمان, پولتان‌را هم از دست داده‌اید و هیچ کاری هم ازتان برنمی‌آید.

حتی برخی مواقع افراد پس از پرداخت پول و دریافت پروژه متوجه شده‌اند که آن فرد چیز دیگری‌را به جای پروژه‌ی درخواستی تحویل داده است. عموماً پس از فهمیدن این موضوع دیگر کاری از شما برنمی‌آید چون فریلنسر مذکور دیگر پاسخ تماس‌هایتان‌را نخواهد داد.

4-پشتیبانی نکردن از پروژه پس از تحویل

این مشکل از مشکل قبلی عمومی‌تر است. خیلی از فریلنسرها پس از گذشت مدتی از پروژه دیگر آن‌را پشتیبانی نمی‌کنند. یعنی اگر بخواهید بخشی از پروژه‌را تغییر بدهید یا ویژگی جدیدی به آن اضافه کنید, دیگر نمی‌توانید فریلنسر قبلی‌را پیدا کنید.

عموماً آن فرد یا دیگر در دسترس نیست یا اینکه پروژه‌های زیادی گرفته است و حالا وقت این‌را ندارد که بخواهد دوباره برای یک تغییر کوچک و ارزان(در مقایسه با پروژه‌هایی که روی آنها کار می‌کند) روی پروژه‌ی شما کار کند.

در این حالت یا باید فریلنسری‌را پیدا کنید که حاضر باشد تمام پروژه‌ی شمارا که توسط کس دیگری زده شده است مرور کند و با قیمتی منصفانه تغییر مورد نظرتان‌را ایجاد کند, که اصلاً کار راحتی نیست و اکثراً این‌را نمی‌پذیرند. یا اینکه از نو تمام پروژه‌را به همراه تغییر مدنظرتان تعریف کنید, برایش فریلنسر پیدا کنید و هزینه‌ی یک پروژه‌ی کامل‌را برای ساخت دوباره‌ی پروژه با تغییرات جدید را  پرداخت کنید.

حالا تصور کنید که اگر پروژه‌ی شما ذاتاً نیاز به تغییرات مکرر داشته باشد چه هزینه‌ی سنگینی به شما تحمیل خواهد شد.

5-ناتوانی در برونسپاری پروژه‌های بزرگ

فارغ از اینکه چگونه فریلنسررا پیدا می‌کنید و از تواناییش اطمینان پیدا می‌کنید, با این مشکل روبه‌رو خواهید بود. در شیوه‌ی کنونی, شما هرگز نمی‌توانید یک پروژه‌ی بزرگ یا حتی متوسط‌را برونسپاری کنید.

دلیل اصلی این مشکل باز هم تنهایی کارکردن فریلنسرهاست. برای انجام یک پروژه‌ی بزرگ یا متوسط به یک تیم کامل نیاز است. تیمی که توانایی‌های فنی, آنالیز, تست و طراحی‌را داشته باشد و از هر تخصص مورد نیاز به تعداد کافی نیرو در آن وجود داشته باشد.

در شیوه‌ی کنونی رسیدن به همچین چیزی ناممکن است. فریلنسرها حتی اگر به صورت یک تیم کوچک 5-6 نفره هم فعالیت کنند, باز هم توانایی انجام پروژه‌های کوچک و متوسط‌را ندارند.

این مشکل باعث می‌شود که شما, علی‌رغم میل درونیتان به برونسپاری, نتوانید چنین کاری کنید. آن وقت مجبور می‌شوید که یا کار را با هزینه‌ی فوق‌العاده بالا و زمان زیاد به شرکت‌ها بسپارید یا اینکه خودتان تمام هزینه‌های ممکن‌را گردن بگیرید و یک تیم کامل‌را جمع‌آوری کنید.

6-مشکل در برقراری ارتباط با فریلنسر و درمیان گذاشتن خواسته‌ها

در هر ثانیه صدها فریلنسر و کارفرما هستند که نه درمورد کیفیت, بلکه در مورد ماهیت کار نهایی با هم دیگر در حال بگومگو با همدیگراند. در تمام این موارد هم کارفرما قاطعانه می‌گوید که در ابتدا چیز دیگری‌را سفارش داده است و هم فریلنسر با قاطعیت می‌گوید که دقیقاً همان چیزی که کارفرما خواسته است‌را تحویل داده است.

مشکل کار نه کم‌کاری فریلنسر است و نه پرتوقعی کارفرما, مشکل عدم توانایی برقراری ارتباط بین این دو گروه است. بسیاری از اوقات فریلنسر تنها زبان فنی و مخصوص بخش خودش‌را می‌فهمد, ولی کارفرما سعی می‌کند با زبانی که خودش موضوع‌را درک کرده چیزی که می‌خواهد را به فریلنسر انتقال دهد. اتفاقی که می‌افتد مثل این است که یک انگلیسی زبان بخواهد با کسی که تنها زبان سواحیلی می‌داند ارتباط برقرار کند.

خیلی وقت‌ها کارفرما چیزی‌را در ذهن دارد ولی نمی‌تواند آن‌را بیان کند یا حتی انتظار دارد که خود فریلنسر آن‌را بفهمد. فریلنسر هم خیلی وقت‌ها بخشی از خواسته‌ی کارفرمارا درک نمی‌کند اما از ترس اینکه در ذهن کارفرما تخصص‌اش زیر سؤال برود از سؤال پرسیدن امتناع می‌کند و آخر سر همان درک نصفه‌نیمه‌ی خودش‌را پیاده سازی می‌کند. نتیجه‌ی نهایی هم می‌شود همان چیزی که اول این بخش گفتم.

تفاوت فرهنگی, زمانی, زبانی و فنی باعث می‌شود که تعداد زیادی از پروژه‌های برونسپاری به این سرنوشت دچار شوند و هر دو طرف در پایان ضرر کنند.

7-عدم اطمینان کارفرما از مالکیت پروژه

وقتی با یک فریلنسر ناشناس کار می‌کنید, هیچ اطمینانی وجود ندارد که آن فرد پس از شما پروژه‌را به افراد دیگری نفروشد یا اینکه پروژه‌ای که برای کس دیگری زده شده‌است‌را به عنوان پروژه‌ی طراحی شده به شما نفروخته باشد.

متأسفانه افرادی هستند که از همین طریق درآمد زیادی کسب می‌کنند. اگر پروژه‌ی شما به صورتی باشد که نباید سورس آن به دست دیگران بیافتد با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. چون همواره ممکن است که فریلنسر پروژه‎‌ی شمارا به فرد دیگری هم بفروشد.

از طرفی اگر پروژه‌ی فرد دیگری به شما فروخته شده باشد و آن فرد از این موضوع باخبر شود احتمالاً با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. حتی ممکن است که آن فرد از شما شکایت کند و مجبور شوید پول, زمان و حتی آبرویتان پیش مشتری‌هایتان‌را هزینه کنید تا مقصر نبودنتان اثبات شود.

8-استاندارد نبودن کار تحویلی

خیلی از فریلنسرها استانداردهایی که لازم است یک پروژه داشته باشد را رعایت نمی‌کنند. به همین دلیل وقتی که کار تمام می‌شود, همانطور که در مشکل چهارم اشاره شد, شما دیگر امکان اینکه پروژه‌را برای ادامه به شخص دیگری بسپارید نخواهید داشت.

از طرفی این مسئله باعث می‌شود که پروژه «فقط کار کند», بدون اینکه اطمینانی از کارکرد درست آن در آینده وجود داشته باشد.

خیلی از فریلنسرها به این خاطر که استاندارد کارکردن کمی زمان توسعه‌ی محصول‌را افزایش می‌دهد, از آن اجتناب می‌کنند. اشتباهی که نه تنها در مجموع به دلیل ناتوانی در پیداکردن مشکلات باعث عقب افتادن تحویل پروژه می‌شود, بلکه پروژه‌را به یک کار یکبارمصرف تبدیل می‌کند.

باز هم به دلیل نداشتن دانش فنی مناسب توسط کارفرما, خیلی از کارفرها متوجه این مشکل نمی‎شوند و آخر سر با مشکلات ناشی از عواقب آن درگیر می‌شوند.

کارکردن با فریلنسرها در کنار مزایای بیشمار, مشکلات زیادی دارد. ما برای رفع تمام این مشکلات شروع به کار کرده‌ایم. برای آگاهی از نحوه‌ی حل مشکل توسط ما و پیش‌ثبت نام همین الان به این صفحه مراجعه کنید و کمتر از 2 دقیقه هم با ما آشنا شوید و هم با پیش ثبت نام تخفیف بگیرید.

 

احترام به حقوق پدید آورندگان

ما, نه تنها به عنوان یک استارتاپ, بلکه به عنوان انسان‌هایی مسئول وظیفه‌ی خودمان می‌دانیم که حقوق پدید آورندگان را رعایت کنیم. برای همین در تمامی مطالب, اگر از آمار یا نوشته‌های کس دیگری استفاده کرده ایم, همانجا لینک نوشته‌ی اصلی را قرار داده ایم. به همین دلیل لازم است که در پایان این نوشته بگوییم که ما در تصویر این مقاله از فایل‌های رایگان موجود درسایت  Freepik استفاده کرده‌ایم. امیدواریم که فرهنگ رعایت کپی‌رایت در ایران هم نهادینه شود.

با مشکلات برونسپاری و فریلنسینگ برای همیشه خداحافظی کن

اگر فریلنسری با پیش ثبت نام 7 تا 20 درصد درآمد بیشتر, و اگر کارفرمایی 5 تا 10 درصد تخفیف بیشتر بگیر.
برچسب ها: 
موضوعات:  مقاله    

نوشته های مرتبط

نظرات

 1. http://www.linux.ca says:

  Ϝreelancing mɑy also end in an enormous “plus”
  relating tо your іncome. As an alternative of
  getting to accept the particular salar thаt is ѕupplied by
  the one regulatіon firгm thаt you work, youve a substantial
  amount of leewsy iin setting your personal pay rates.
  This factoг may end up in sіgnificantly more money for
  you.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)