5 چیز که یاد گرفتنشان درآمد برنامه‌نویس‌هارا تا قرن آینده تضمین می‌کند

5 چیز که یادگرفتنشان درآمد برنامه‌نویس‌هارا تا قرن آینده تضمین می‌کند

اگر شما یک برنامه‌نویس یا توسعه دهنده(developer) هستید و به عنوان یک فریلنسر فعالیت می‌کنید, مطمئناً همواره دغدغه‌ی این‌را دارید که چگونه درآمد تان‌را افزایش دهید. خیلی وقت‌ها هم این سوال‌را از خودتان می‌پرسید که یادگرفتن کدام فریمورک, کتابخانه, زبان و ... می‌تواند  شما را در پیدا کردن مشتری یاری دهد.

همانطور که در مقاله‌ی 10 مشکل فریلنسرهای ایرانی گفتیم(قسمت اول - قسمت دوم), کسب درآمد یکی از بزرگترین مشکلات فریلنسرهاست. در این مقاله ما 5 چیزی که با یادگرفتنشان می‌توانید درآمدتان‌را تا قرن آینده تضمین کنید و مشتری‌های بیشتری پیدا کنید را معرفی می‌کنیم. سپس به بررسی جنبه‌های مختلفشان می‌پردازیم و وضعیت حال و آینده‌ی آنهارا بررسی می‌کنیم. برویم سراغ اصل مطلب.

5 چیز که درآمد شمارا تا قرن آینده تضمین می‌کنند.

 1. 1-جاوا اسکریپت و فریمورک‌ها و کتابخانه‌های مطرح آن
 2. 2-اندروید
 3. 3-وب و هیبرید اپلیکیشن‌ها
 4. 4-وردپرس
 5. 5-کلان داده (big data)

1-جاوا اسکریپت, حال و آینده‌ی برنامه‌نویسی

جاوا اسکریپت به سرعت همه جا را به تسخیر درآورده. وبسایت‌ها, وب اپلیکیشن‌ها, اپ‌های موبایل و حتی نرم‌افزارهای دسکتاپ. طبق گزارش‌های سالانه‌ی stackoverflow, جاوااسکریپت پر استفاده‌ترین زبان در همه‌ی زمینه‌ها است. همه‌ی شواهد هم نشاندهنده‌ی این موضوع است که در سال‌های آینده هم این روال ادامه خواهد یافت.

جاوااسکریپت چقدر پرکاربرد است؟

طبق اعلام stackoverflow, برای پنجمین سال متوالی, جاوا اسکریپت پر استفاده‌ترین زبان دنیا است.

این روزها جاوااسکریپت همه جا هست. طبق آمار  72.4  درصد از تمام صفحات وب از jquery, پراستفاده‌ترین کتابخانه‌ی جاوااسکریپت, استفاده می‌کنند. جاوااسکریپت 4 تا از 9 تکنولوژی‌ پراستفاده در جهان‌را به خود اختصاص داده است.

Node js تقریباً در بکند سایت‌های پرترافیک بی‌رقیب شده است. همچنین جاوااسکریپت در گیت هاب بالاترین آمار تعداد ریپوزیتوری‌را به خود اختصاص داده است(رتبه‌ی دوم را جاوا با دو سوم آمار جاوااسکریپت دارد) و نیمی از 10 ریپوزیتوری پرطرفدار با جاوااسکریپت نوشته شده اند.

جاوااسکریپت در سمت دسکتاپ هم درحال رشد سریع و خیره کننده ای است. نرم‌افزار دسکتاپ slak, Visual Studio Code ماکروسافت, web torrent, worepress desktop, whatsapp desktop  و تعداد خیلی زیاد دیگری از نرم‌افزارهای دسکتاپ با جاوا اسکریپت و به کمک الکترون نوشته شده اند.

جاوااسکریپت علاوه بر همه‌ی اینها دارد دنیای اپلیکیشن‌های موبایل‌را هم تسخیر می‌کند. سوای وب اپلیکیشن‌ها, جاوااسکریپت رشد خوبی در اپلیکیشن‌های بومی(native) داشته است.

چرا جاوااسکریپت اینقدر پرطرفدار است؟

دلیل ابتدایی پراستفاده بودن جاوااسکریپت تا همین چندسال پیش(و کم و بیش تا همین امروز) بی‌رقیب بودنش در سمت کاربر وبسایت‌ها بود. جاوااسکریپت برای همین ساخته شده بود و به خوبی هم از عهده‌اش برآمد. اما با گذشت زمان اوضاع هم عوض شد. در ادامه 3 دلیل اصلی پرطرفدار بودن این زبان‌را بررسی می‌کنیم.

1-یادگیری و استفاده‌ی آسان

یادگیری جاوااسکریپت بسیار ساده است. این زبان نه سختی‌های تایپ‌ها و پوینترها و ... زبانی مثل C را دارد ونه دردسرهای شی گرایی زبان‌های سطح بالا. «مبتنی بر شی» بودن به جای «شی گرا» بودن همه چیزرا ساده کرده است. خود زبان وظیفه‌ی مشخص کردن تایپ‌های متغیرها را برعهده گرفته است و خود زبان امکانات پیش‌فرض خوبی دارد.

اجرا کردن کدهای جاوااسکریپت هم بسیار ساده است. می‌توان گفت ساده‌تر از هر زبان دیگری در دنیا. در حالت پیش فرض, شما فقط و فقط به یک مرورگر احتیاج دارید, هیچ چیز دیگری لازم نیست. از این راحت‌تر هم می‌شود؟ تازه تقریباً در اکثر مرورگرهای مدرن می‌توانید کار دیباگ کردن‌را هم در خود مرورگر انجام دهید.

جاوااسکریپت, پراستفاده‌ترین زبان برنامه نویسی در دنیا – اینفوگرافی  
جاوااسکریپت, پراستفاده‌ترین زبان برنامه نویسی در دنیا – اینفوگرافی جاوااسکریپت تبدیل به پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی در دنیا شده است. در این اینفوگرافی جدیدترین آمار مربوط به این زبان و تکنولوژی های مطرح آن آورده شده استخواندن ←;
2-ابزارها, فریمورک‌ها و کتابخانه‌های رایگان و فراوان

برای جاوااسکریپت تعداد زیادی کتابخانه, فریمورک و ابزار رایگان وجود دارد. تعداد زیادی از آنها به صورت مرتب در حال توسعه دادن هستند و جامعه‌ی کاربری زیادی دارند.

 می‌توان به جرأت گفت که جاوااسکریپت برای هر کاری حداقل یک ابزار رایگان و خوب دارد. از ایجاد یک انیمیشن ساده در وب گرفته تا برنامه نویسی برای ربات‌ها!

3-جامعه‌ی کاربری بزرگ

برای آدم‌هایی مثل من این مهمترین بخش ماجرا است. جامعه‌ی کاربری بزرگ نه تنها پاسخ به سوالات و مشکلات‌را تضمین می‌کند, بلکه این اطمینان‌را به وجود می‌آورد که ابزارهای فعلی توسعه داده خواهند شد و ابزارهای جدیدتر و بهتر بر پایه‌ی آنها ساخته می‌شوند.

چگونه از جاوااسکریپت پول دربیاوریم؟

خب بالأخره به بخش شیرین ماجرا رسیدیم. چطور می‌توان با جاوا اسکریپت کسب درآمد کرد؟ یادگرفتن کدام یک از ابزارها, فریمورک‌ها و کتابخانه‌های آن می‌تواند درآمد شمارا تا قرن آینده تضمین کند؟

Node js

Node js پلتفرمی است که برای ساختن اپلیکیشن‌های تحت شبکه‌ی مقیاس پذیر استفاده می‌شود. طبق اعلام stackoverflow,  Nodejs در سال 2017 پراستفاده‌ترین تکنولوژی بوده است.

شما با استفاده از node js می‌توانید به راحتی بکند سایت یا اپلیکیشن تحت شبکه‌ی خود را با جاوا اسکریپت بنویسید. همچنین بیش از 350000 پکیج برای node js در دسترس است و هرروز به این تعداد افزوده می‌شود.

جالبتر اینکه وبسایت‌هایی مثل: ebay, پی پال, لینکدین, گوگل, اوبر,  گیت هاب و مدیوم تمام یا بخشی از بکند خودرا یا node js پیاده کرده اند.

Nodejs برای سرعت و کارآیی بالا, جامعه‌ی کاربری بزرگ و امکان استفاده از جاوااسکریپت در بکند مشهور شده است. اگر آگهی‌ها استخدام داخل کشور را بررسی کنید می‌بینید که هرروز به تعداد شرکت‌ها و افرادی که به متخصص کار با node js نیاز دارند بیشتر می‌شود.

React و Angular

React  کتابخانه‌ای است که توسط فیسبوک توسعه داده شده است و رابط کاربری قدرتمند فیسبوک و اینستاگرام را پشتیبانی می‌کند. Angular هم فریمورکی است که گوگل آن‌را توسعه می‌دهد.

طبق گزارش stackoverflow در سال 2017,  انگولار دومین و ری اکت چهارمین تکنولوژی پراستفاده در دنیا است.

React

ری اکت تأثیرگذاری‌اش‌را برای اپلیکیشن‌های پرترافیک اثبات کرده است.در سال اخیر React پرشتاب‌ترین رشد را میان کتابخانه‌های جاوا اسکریپت داشته است. طبق نظرسنجی sitepoint, 38 درصد توسعه دهندگان قصد استفاده از این کتابخانه‌را دارند. میزان رشد استفاده از این کتابخانه هم در ایران بسیار زیاد است. اگر می‌خواهید در چند ماه آینده همچنان حرفی برای گفتن در بازارکار داشته باشید, حتماً شروع به یادگیری react بکنید. دلایل استفاده از react :

 1. 1-سبک, کارا, سریع و انعطاف پذیر بودن
 2. 2-منابع یادگیری و رفع مشکل خوب و فراوان
 3. 3-امکان رندر کردن در سمت سرور
 4. 4-پراستفاده بودن و سرعت رشد خیلی زیاد

می‌توانید برای شروع به صفحه‌ی react در گیت هاب مراجعه کنید.

Angular

انگولار این روزها پرطرفدارترین فریمورک جاوا اسکریپت است. انگولار امکان ساخت اپلیکیشن برای وب, موبایل و دسکتاپ‌را فراهم می‌کند و به خاطر سرعت و کارآیی زبان زد است. میلیون‌ها کاربر در سرتاسر جهان دارد و گوگل به خوبی آن‌را پشتیبانی می‌کند. در ایران, توانایی کارکردن با انگولار, دارد به یکی از پایه‌ای ترین توانایی‌های دولوپرها تبدیل می‌شود.

دلایل استفاده از Angular:

 1. 1-توسعه‌ی وب اپلیکیشن‌های پیشرو
 2. 2-امکان توسعه‌ی اپلیکیشن‌های بومی(native)
 3. 3-امکان ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ
 4. 4-تولید کدهای بهینه شده از تمپلیت‌ها
 5. 5-جامعه‌ی کاربری بالا
 6. 6-نیاز فراوان بازار
تبدیل شدن به  MEAN Stack Developer

مطمئن‌ترین راه برای افزایش و تضمین درآمد, تبدیل شدن به یک MEAN Stack Developer است. MEAN از اول نام تکنولوژی‌های : Mongo DB, Express.js, Angular JS و Node.js ساخته شده است. در واقع MEAN Stack Developer , یک توسعه دهنده‌ی Full stack است که از مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های برپایه‌ی جاوااسکریپت استفاده می‌کند.

کارکردن هم در سمت کاربر و هم در سمت سرور پول ساز, ولی مشکل است. اگر این توانایی را در خود می‌بینید همین الان کار را شروع کنید. پول زیادی منتظر شماست.

Electron

چه چیزی از این بهتر که می‌توانید با یادگیری جاوااسکریپت همه کاری بکنید؟ به کمک الکترون شما می‌توانید با استفاده از جاوااسکریپت, دسکتاپ اپلیکیشن‌های بومی(native) برای سیستم عامل‌های ویندوز, مک و لینوکس بسازید.

تعداد نرم‌افزارهای ساخته شده با الکترون هرروز بیشتر می‌شود و کمپانی‌های بزرگ شروع به استفاده از آن کرده‌اند. اگر می‌خواهید در دنیای بی‌رحم فریلنسینگ-برنامه‌نویسی زنده بمانید, توصیه می‌کنم که حتماً به یادگیری الکترون بپردازید.

با استفاده از تکنولوژی‌های وب که تا امروز با آنها تنها می‌توانستید وب سایت بسازید, حالا دسکتاپ اپلیکیشن درست کنید.

جاوااسکریپت دنیای نرم‌افزار و وب‌را تسخیر کرده است. اگر می‌خواهید که درآمد خود را تا سال‌های سال تضمین کنید, همین امروز شروع به یادگیری جاوا اسکریپت کنید.

2-اندروید, سیستم عاملی که همه جا هست

اندروید همه جا هست. نه تنها روی تلفن‌های هوشمند, بلکه روی ساعت‌ها, عینک‌های هوشمند, لوازم خانگی,  اتوموبیل‌ها, خانه‌های هوشمند, دوربین‌ها, تلویزیون‌های هوشمند, کنسول‌های بازی و حتی آیینه‌ها! فرصت‌های کاری روی این سیستم عامل پرطرفدار بی‌نهایت زیاد است و هرروز هم دارد بیشتر می‌شود.

اندروید چقدر پرکاربرد است؟

گوگل در کنفرانس Google’s I/O developer که در ماه مه سال 2017 برگزار شد اعلام کرد که تعداد دستگاه‌های فعال اندرویدی در ماه از مرز 2 میلیارد گذشت.

طبق آمار تا پایان سال 2017 اندروید 90 درصد بازار جهانی گوشی‌های هوشمندرا ازآن خود می‌کند. طبق پیش بینی‌ها تعداد گوشی‌های هوشمندی که از اندروید استفاده می‌کنند از 2.32 میلیارد در سال 2017 به 2.87 میلیارد در سال 2020 می‌رسد. یعنی بیش از 123 درصد رشد.

اندروید, آمار رشد و فرصت‌های شغلی - اینفوگرافی  
اندروید, آمار رشد و فرصت‌های شغلی - اینفوگرافی اندروید اکثر بازار گوشی‌های هوشمند, گجت‌های پوشیدنی و لوازم هوشمندرا در اختیار دارد. با دیدن این اینفوگرافی می‌توانید از اهمیت یادگیری و ورود به بازار توسعه و طراحی برنامه‌های کاربردی برای این سیستم عامل با خبر شوید و با اراده‌ی محکم‌تری شروع به یادگیری آن کنید.خواندن ←;

چرا اندروید اینقدر پرطرفدار است؟

اندروید رایگان و متن باز است و این موضوع امکان مشارکت تعداد زیادی برنامه نویس‌را در سرتاسر جهان به این پروژه داده است.

متن باز بودن جنبه‌های دیگری هم دارد. امنیت اندروید به خاطر متن باز بودن و قرارگرفتن مقابل هزاران برنامه نویس و توسعه دهنده‌ی حرفه‌ای بسیار بالاست.  همچنین اندروید برپایه‌ی لینوکس ساخته شده است.

 امنیت و کارآیی اندروید به خاطر متن باز بودن و استفاده از کرنل قدرتمند لینوکس بسیار بالاست.

به علاوه توسعه‌ی اپلیکیشن برای اندروید بسیار ساده است. به دلیل جامعه‌ی کاربری بزرگ منابع زیادی برای یادگیری وجود دارد. به علاوه زبان اصلی توسعه‌ی اپلیکیشن‌های اندرویدی زبان پرطرفدار جاوا است. همچنین شما تقریباً قادر هستید که با تمام زبان‌های پرکاربرد برای اندروید اپلیکیشن بنویسید.

وجود تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن, در دسترس بودن اکثر زبان‌ها(از جمله فارسی), توسعه‌ی پایدار و پشتیبانی قوی گوگل اندروید را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین سیستم عامل‌های جهان کرده است.

چگونه از اندروید پول دربیاوریم؟

دوست دارید از یکی از محبوب‌ترین سیستم عامل‌های دنیا کسب درآمد کنید؟ این هم راهنمای خلاصه‌ی آن.

جاوا

شما برای نوشتن اپلیکیشن‌های بومی برای اندروید باید از زبان جاوا استفاده کنید . یادگرفتن جاوا سخت نیست ولی چندان هم کار راحتی نیست.  اگر با جاوا  آشنایی نداید, همین الان شروع به یادگیری آن کنید.

نوشتن اپلیکیشن

درست است که وب اپلیکیشن‌ها دارند جای بسیاری از اپلیکیشن‌های بومی(native) را در همه‌ی سیستم عامل‌ها می‌گیرند, ولی تا سال‌های سال هنوز نیاز شدید به اپلیکیشن‌های بومی وجود دارد.

به علاوه بهترین بخش برای توسعه بر پایه‌ی اندروید نه اپلیکیشن‌های گوشی, بلکه اپلیکیشن‌های دیگر کاربردهای اندروید مثل خودروها, خانه‌های هوشمند, لوازم خانگی و ... است. این اپلیکیشن‌ها عموماً باید به صورت بومی نوشته شده باشند.

مطمئن باشید که بازار اپلیکیشن‌های بومی(native) حالاحالا ها چه برای گوشی‌های هوشمند و چه در دیگر ابزارها اشباع نمی‌شود و درآمد شما از این راه به خوبی تضمین خواهد شد.

ساخت بازی

دنیای ساخت بازی با دنیای ساخت اپلیکیشن بسیار متفاوت است. شما علاوه بر مهارت‌های قبلی, باید مهارت‌های دیگری مثل کار با موتورهای بازی سازی و ... را فرا بگیرید.

البته شرکت‌ها کمتر برای ساخت بازی به فریلنسرها مراجعه می‌کنند, ولی اگر بتوانید با یک شرکت یا گروه بازی سازی شروع به کار کنید, همکاری طولانی مدت و جریان ثابت درآمدیتان تضمین می‌شود.

3- وب اپلیکیشن‌ها, آینده‌ی وب و اپلیکیشن‌ها

همه چیز از طراحی واکنش گرا(responsive design) شروع شد. چیزی که باعث شد شما بتوانید یک وب سایت‌را هم روی دسکتاپ و هم گوشی و تبلت به خوبی نمایش دهید.

هرروز که می‌گذرد بازار استفاده از وب اپلیکیشن‌ها داغ‌تر و توسعه‌ی آنها جذاب‌تر می‌شود. وب اپلیکیشن‌ها برنامه‌هایی هستند که از مرورگرها و تکنولوژی‌های وب استفاده می‌کنند تا خدمتی‌را به کاربر ارائه بدهند.

بخش زیادی از مطالب در این مورد در بخش جاوااسکریپت گفته شد, ولی اینجا می‌خواهم وب اپلیکیشن‌ها و هیبرید اپلیکیشن‌هارا با هم به عنوان یک فیلد کاری مجزا بررسی کنیم.

 وب و هیبرید اپلیکیشن‌ها چقدر پرکاربرد اند؟

برای خیلی‌ها باورش سخت است ولی اپلیکیشن‌های: اینستاگرام, توییتر, اوبر,  جی میل, اپ استور  و کافه بازار هیبرید هستند. یعنی وب اپلیکیشنی که توسط یک اپلیکیشن بومی(native) کوچک احاطه شده است تا کارایی بهتر و دسترسی بیشتری به امکانات سیستم عامل داشته باشد.

حالا نگاهی به وب اپلیکیشن‌ها بیاندازیم: اسلک, تقویم و فرم‌های گوگل, گوگل داکز, نسخه‌ی وب تلگرام و ... .

میلیون‌ها نفر در دنیا از این نوع اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند و هرروز به تعداد این اپلیکیشن‌ها و کاربرانشان افزوده می‌شود.

چرا وب اپلیکیشن‌ها و هیبرید اپلیکیشن‌ها اینقدر پرطرفدار اند؟

دلایل اصلی‌را می‌توان در این 4 مورد خلاصه کرد:

1-توسعه و ساخت راحت

به راحتی, همانطور که در بخش جاوااسکریپت دیدیم, می‌توان با استفاده از css,  html و java script یک وب اپلیکیشن‌را توسعه داد. همچنین چون در بسیاری از موراد بخشی از  پردازش‌ها به سرور منتقل می‌شود, دیگر لازم نیست نگران کاستی‌ها و محدودیت‌های سیستم‌های کاربران بود.

2-استفاده در همه جا

با تنها یک بار تولید محصول می‌توان آن‌را روی تمامی سیستم عامل‌ها اجرا کرد. یعنی هیچ محدودیتی برای توزیع نرم‌افزار روی دسکتاپ و موبایل وجود ندارد.

این موضوع برای اپلیکیشن‌های هیبرید هم صدق می‌کند و میزان تغییرات لازم برای هر سیستم عامل‌را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

3-عدم نیاز به نصب

این مورد تنها برای وب اپلیکیشن‌ها صدق می‌کند. تعداد زیادی اپلیکیشن نصب شده حافظه‌ی دستگاه‌را پر می‌کند و عموماً به خاطر فعالیت‌های پشت صحنه‌ی اپلیکیشن‌ها از سرعت دستگاه می‌کاهد. به علاوه خیلی اوقات مجبور می‌شویم که اپلیکیشنی را نصب کنیم که تنها برای مدت خیلی کمی به آن نیاز داریم یا هرچند وقت یک بار از آن استفاده می‌کنیم.

وب اپلیکیشن‌ها نیاز به نصب ندارند و این باعث می‌شود که کاربران رغبت بیشتری به استفاده از  آنها داشته باشند.

4-کاهش هزینه‌ها

توسعه‌ی این نوع اپلیکیشن‌ها کم هزینه‌تر از اپلیکیشن‌های بومی(native) است. مخصوصاً زمانی که شما اپلیکیشنتان‌را برای سیستم عامل‌های مختلف ارائه می‌کنید.

همچنین توسعه‌ی محصولات برپایه‌ی تکنولوژی‌ها وب سریع‌تر هم هست. همه‌ی اینها باعث می‌شود که هزینه‌های تولید و استفاده از یک نرم‌افزار برای کاربر و توسعه دهنده کاهش یابد.

چگونه از وب و هیبرید اپلیکیشن‌ها پول دربیاوریم؟

در بخش جاوااسکریپت به خیلی از چیزها اشاره شد که برای کسب درآمد در این زمینه هم باید آن چیزهارا بلد باشید.

شما باید فرمورک‌ها و کتابخانه‌های لازم را یادبگیرید و تسلطتان‌را برروی جاوااسکریپت افزایش بدهید. همچنین برای استفاده از برخی امکانات سیستم عامل‌ها باید در مورد آنها هم تحقیق کنید و نحوه‌ی استفاده از آن امکانات‌را با استفاده از جاوا اسکریپت فرا بگیرید.

در وب اپلیکیشن‌ها بسیاری از کارهای سنگین توسط سرور انجام می‌شود. همچنین بخش بزرگی از منطق برنامه در سمت کاربر اجرا می‌شود. به همین دلیل اگر می‌خواهید جریان درآمدی قابل اطمینان, پایدار و البته فراوانی‌را از این طریق جذب کنید حتماً به MEAN Stack مسلط شوید.

وردپرس, محبوب همه

وردپرس, پرطرفدارترین و پول ساز ترین سیستم مدیریت محتوا در ایران و جهان است. اگر تا به حال از وردپرس کسب درآمد نکرده اید, همین الان آستین‌هارا بالا بزنید. مشتری و پول زیادی انتظار شمارا می‌کشد.

اینفوگرافی درآمد و میزان محبوبیت وردپرس در ایران  
اینفوگرافی: میزان محبوبیت و درآمد وردپرس در ایران و جهان در این اینفوگرافی میزان محبوبیت وردپرس در جهان و مقایسه ی درآمد آن با سایر سیستم های مدیریت محتوا در ایران و اطلاعات جالب دیگر برای اولین بار نمایش داده شده اندخواندن ←;

وردپرس چقدر پرکاربرد است؟

27 درصد اینترنت از وردپرس قدرت گرفته است. وردپرس برای 50 زبان(از جمله فارسی) فعال است. 14.7 درصد از  پربازدیدترین وبسایت‌های دنیا مثل: TED,  NBC, CNN و... از وردپرس استفاده می‌کنند و 39 درصد از تمام فروشگاه‌های آنلاین جهان از ووکامرس, محبوب‌ترین پلاگین فروشگاه ساز وردپرس, استفاده می‌کنند.

هیچ سیستم مدیریت محتوایی در دنیا حتی نزدیک به وردپرس هم نیست. در ایران تسلط وردپرس از خیلی از کشورهای دیگر بیشتر است. برای مثال, با بررسی دوسایت معروف و اصلی خرید و فروش پوسته و افزونه در ایران,  دیدیم که بیش از 13600 پوسته‌ی وردپرس و 16800 افزونه  برای آن فروخته شده بود. در حالی که تنها 315 پوسته‌ی جوملا و 39 افزونه‌ی آن به فروش رفته بود.

یعنی در بازار ایران, مهمترین راه کسب درآمد از سیستم‌های مدیریت محتوا وردپرس است و بس.

چرا وردپرس اینقدر پرطرفدار است؟

پراستفاده بودن وردپرس دلایل زیادی دارد. در اینجا ما به صورت خلاصه  دلایل اصلی‌را بررسی می‌کنیم:

1-رایگان و متن باز بودن

وردپرس رایگان است. یعنی هیچ وقت لازم نیست پولی برای استفاده از آن بدهید. به علاوه متن باز است, یعنی هرکسی به سورس آن دسترسی دارد و هزاران برنامه نویس و توسعه دهنده روی آن کار می‌کنند. یعنی امنیت و کارآیی بالایی دارد.

2-آسان بودن

نصب, استفاده, ساخت پوسته و افزونه و هرکاری با وردپرس بسیار ساده است. این سادگی هم باعث شده که افراد غیر فنی بتوانند به راحتی از وردپرس استفاده کنند و هم موجب شده که توسعه دهندگان زیادی بتوانند برای وردپرس پوسته و افزونه بسازند.

3-جامعه‌ی کاربری بزرگ

وردپرس بزرگترین جامعه‌ی کاربری‌را بین سیستم‌های مدیریت محتوا(CMS) دارد. یعنی افراد زیادی هستند که به شما کمک می‌کنند, برایتان محصول تولید می‌کنند و البته محصولاتتان‌را می‌خرند یا به شما سفارش می‌دهند.

4- تعداد زیاد پوسته‌ها و افزونه‌ها

تعداد خیلی خیلی زیادی پوسته و افزونه برای وردپرس وجود دارد که باعث می‌شود افراد غیرفنی بتوانند به راحتی نیازهای خودرا برطرف کنند.

چگونه از وردپرس پول دربیاوریم؟

برای کسب درآمد از وردپرس راه‌های زیاد و بعضاً ساده وجود دارد. با هم این راه‌هارا بررسی می‌کنیم.

1-php

برای ساخت پوسته و افزونه برای وردپرس باید از php استفاده کنید. وردپرس با php نوشته شده است و فقط با استفاده از این زبان می‌توان برای آن محصول ساخت.

2- رابط کاربری

اگر می‌خواهی برای وردپرس چیزی تولید کنید, در اکثر موارد باید توانایی ساخت یک رابط کاربری زیبا و خوب‌را داشته باشید. پس حتماً برروی یادگیری css, html و جاوااسکریپت تسلط کافی‌را پیدا کنید.

3-ترجمه‌ی پوسته‌ها و افزونه‌های خارجی

کافی است اجازه‌ی انتشار یک محصول خارجی‌را از تولید کننده‌اش بگیرید و بعد آن‌را فارسی سازی و راست چین کنید. اکثر محصولات پرفروش در بازار ایران محصولات ترجمه شده هستند.

4-ساخت افزونه برای ووکامرس

بخش بزرگی از پرفروش‌ترین افزونه‌های ایرانی افزونه‌هایی هستند که برای ووکامرس(woocommerce)  نوشته شده‌اند. با کمی خلاقیت و فهمیدن جریان‌های بازار می‌توانید درآمد خوبی از این راه کسب کنید.

5- ساخت و ترجمه‌ی افزونه‌های سئو و ارتباط با شبکه‌های اجتماعی

بعد از افزونه‌های ووکامرس, این دو بخش پرفروش‌ترین‌ها هستند و با توجه به گرایش هرروزه به بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی, در سال‌های آینده بازارشان داغ‌تر هم خواهد شد.

5- کلان داده(big data) آینده‌ی تبلیغات و کسب و کار

به مجموعه داده‌های بسیار حجیم  که برای پیدا کردن الگوها, تشخیص رفتارهای انسانی, پیدا کردن ترندها و ... پردازش می‌شوند, کلان داده می‌گویند.

کلان داد چقدر پرکاربرد است؟

به گفته‌ی IBM, روزانه 2.5 کوئینتیلیون (2.5 ضرب در ده به توان 18) بایت اطلاعات تولید می‌شود. تمام شواهد حاکی از این موضوع هستند که با گذشت زمان این عدد بیشتر و بیشتر هم خواهد شد. اطلاعاتی که اگر درست تحلیل شوند می‌توانند رفتارها, عقاید و حتی انتخاب‌های آینده‌ی هرفرد را مشخص کنند.

امسال اندازه‌ی بازار کلان داده در دنیا به 150.8 میلیارد دلار رسیده است و پیش بینی می‌شود تا سال 2020 به 210 میلیارد دلار برسد.

این بازار در تمام جهان جدید است و خبر خوب این است که تقریباً هم زمان با بقیه‌ی دنیا, در گوشه و کنار شرکت‌ها, استارتاپ‌ها و افراد مختلفی در ایران هم کار را بر روی این موضوع شروع کرده اند.

کلان داده, آینده‌ی کسب و کار – اینفوگرافی  
کلان داده, آینده‌ی کسب و کار – اینفوگرافی دریافت نسخه ی با کیفیت اینفوگرافی آمار کلان داده. به روزترین آمار موجود به همراه پیش بینی اندازه ی بازار در سال های آتی. وضعیت فعلی بازار در یک نگاهخواندن ←;

چرا کلان داده اینقدر پرطرفدار است؟

کلان داده در هر زمینه‌ای پرکاربرد است. برای مثال در صنعت تبلیغات با استفاده از کلان داده می‌توان کمپین‌های شخصی سازی شده و هدفمند ایجاد کرد. همچنین کلان داده در صنعت سلامت و درمان, تحقیقات علمی و حتی سیاست کاربرد دارد. البته کاربردهای کلان داده به همین بخش‌ها محدود نمی‌شود و امروزه در اکثر صنایع از آن استفاده می‌شود.

کلان داده در مجموع هزینه‌هارا کاهش و درصد موفقیت‌را افزایش می‌دهد. به همین دلیل هرروز افراد بیشتری از آن برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کنند.

چگونه از کلان داده پول دربیاوریم؟

برای کسب درآمد در این زمینه باید دانش خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهید و کار با ابزار و تکنولوژی‌های جدیدی‌را یادبگیرید. ولی با توجه به تازه بودن این زمینه‌ی کاری و رشد بالای آن مطمئناً ارزشش‌را دارد.

همچنین شانس شما برای کارکردن در این زمینه در سرتاسر جهان بسیار بیشتر از 4 مورد قبل است. حالا ببینیم برای پول درآوردن از کلان داده به چه چیزهایی نیاز دارید.

آنالیز کمی و آماری

این دو مهارت به شما امکان کارکردن با الگوریتم‌ها, جستوجو برای الگوها در دیتابیس, اعتبار سنجی درستی مدل‌ها, ساخت آنها و ... را می‌دهد.

دانستن مفاهیم آنالیز کمی و آماری مهمترین چیز برای شروع به کار در زمینه‌ی کلان داده است.

جاوا و پایتون

برای کار با ابزارهای کلان داده, دانستن این دو زبان لازم است. بدون دانستن این دو عملاً کاری از شما ساخته نخواهد بود.

Apache Hadoop

Hadoop یک فرمورک متن باز برای ذخیره و پردازش توزیع شده‌ی مجموعه داده هاست. هدوپ در سرتاسر جهان پراستفاده‌ترین فریمورک برای این کار است و یادگرفتن کار با آن از ضروریات ورود به این حوزه.

Apache Spark

اسپارک یک فریمورک متن باز برای پردازش توزیع شده است. اسپارک مجموعه‌ای کتابخانه‌ها را دارد و برنامه‌ها را 10 تا 100 بار سریع‌تر از هدوپ اجرا می‌کند.

NOSQL

شما باید توانایی کار با پایگاه‌های داده‌ی NoSQL را داشته باشید. معروفترین دیتابیس‌های nosql که در این زمینه استفاده می‌شوند: MongoDb, Cassandra, Couch db  و ... .

یادگیری ماشین(Machine Learning)

یادگیری ماشین یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که به سیستم اجازه می‌دهد که با توجه به تجربیات و داده‌ها بدون نیاز به برنامه ریزی شدن مجدد یادبگیرند و خود را بهینه کنند.

این پنج بخش مطمئناً درآمد شما را نه تا پایان قرن 14 هجری, بلکه تا سال‌ها بعد از آن هم تضمین می‌کنند. اگر تا به حال در هیچ کدام از این بخش‌ها شروع به کار نکرده‌اید, فرصت‌را از دست ندهید و همین امروز شروع کنید.

همانطور که در مقاله‌ی مشکلات فریلنسینگ گفتیم(قسمت اول, قسمت دوم), فریلنسر بودن به شکل امروزی کاری سخت و پرچالش است. اگراز ترندها عقب بمانید به احتمال خیلی زیاد درآمدتان کاهش شدیدی خواهد یافت.

با مشکلات برونسپاری و فریلنسینگ برای همیشه خداحافظی کن

اگر فریلنسری با پیش ثبت نام 7 تا 20 درصد درآمد بیشتر, و اگر کارفرمایی 5 تا 10 درصد تخفیف بیشتر بگیر.
برچسب ها: 
موضوعات:  مقاله    

نوشته های مرتبط

نظرات

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)